فروشگاه اینترنتی آپولو


» بهترین زمان برای پیاده روی و چربی سوزی

بهترین زمان برای پیاده روی و چربی سوزی

در مورد فواید و جنبه‌های مثبت پیاده‌روی مطالب زیادی گفته شده است. اما هنوز این سؤال مهم بی‌پاسخ باقی مانده است که بهترین زمان برای پیاده روی لاغری و چربی سوزی چه موقعی است؟ در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

آیا صبح بهترین زمان برای پیاده روی است؟

ورزش صبحگاهی به آمادگی بیشتر عضلات بدن برای سوزاندن قند و چربی در طول روز بسیار کمک می کند، به همین جهت، صبح بهترین زمان برای پیاده روی لاغری و چربی‌سوزی به شمار می رود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، افراد می‌توانند با ورزش صبحگاهی قبل از خوردن صبحانه ۲۰درصد از چربی بدن خود را بسوزانند، ولی فقط در صورتی که پس از آن صبحانه کامل میل کنند. ضمنا، چربی‌سوزی تنها مزیت پیاده‌روی صبحگاهی نبوده و در کاهش فشار خون افراد مسن و دارای اضافه وزن نیز کمک شایانی می کند.

علاوه بر این، پیاده‌روی صبحگاهی حال آدم را بسیار خوب می‌کند. بنابراین، می ‌توان گفت که صبح زود بهترین زمان برای پیاده روی است. شروع روز با یک فعالیت سالم و مفید، حفظ عادات سالم در طول روز را آسان ‌تر می‌کند. همچنین، خیالتان از بابت ورزش روزانه هم آسوده می‌شود.

فواید پیاده ‌روی صبحگاهی

  • ۴۵ دقیقه پیاده ‌روی صبحگاهی، اشتهای فرد را در طول روز کمتر می‌کند.
  • انجام ورزش در ساعت 7 صبح کمک می‌کند افراد راحت ‌تر ساعت بدن خود را تغییر دهند.
  • پیاده‌ روی صبحگاهی زمینه افزایش بهره وری، پاکسازی افکار منفی و کاهش استرس در طول روز را فراهم می سازد.
  • در هنگام صبح میزان آلودگی هوا کمتر است.

آیا ظهر بهترین زمان برای پیاده روی است؟

تحقیقات محققان نشان داده‌ است که ورزش پس از کارهای سخت ذهنی مثل نگارش گزارشی دشوار یا شرکت در جلسه‌ای بسیار مهم، سبب می‌شود افراد میل کمتری به صرف غذاهای پرکالری داشته باشند.

در محل کار، میزان فعالیت ذهنی بیشتر و تحرک کمتر است. به همین جهت، ظهر قبل از خوردن ناهار می‌تواند بهترین زمان برای پیاده روی باشد، چراکه گلوکز که به علت انجام ورزش در بدن تولید می‌شود مانند خوردن یک میان وعده انرژی مورد نیاز مغز را تأمین می‌کند.

پیاده‌روی سریع یا پیاده روی کوتاه بدن را به‌سرعت از حالت بی‌تحرکی خارج نموده و به رفع آسیب‌های ناشی از ساعت‌ها یک ‌جانشینی کمک زیادی می‌کند. ضمنا، همین پیاده‌ روی ساده اگر به صورت منظم و همیشگی باشد، تأثیر زیادی بر روی تناسب اندام افراد می‌گذارد.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، قدرت تصمیم گیری افراد پس از ورزش تا حد زیادی تقویت می‌شود. همچنین، پیاده روی، قدرت حل خلاقانه مشکلات را افزایش داده و استرس ناشی از صبحی پرمشغله را کاهش می دهد. به همین جهت، پیشنهاد می شود ظهرها پیاده روی برای لاغری فراموش نشود.

آیا شب بهترین زمان برای پیاده روی است؟

چنانچه با مشکلات گوارشی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنید، هنگام شب، به خصوص پس از وعده شام، بهترین زمان پیاده روی برای شما می باشد. مطالعات صورت گرفته در زمینه فواید پیاده روی در شب نشان می‌دهد که ۱۵ دقیقه پیاده ‌روی شبانه پس از صرف غذا به سرعت هضم آن را بیشتر می‌کند. در ضمن، شب بهترین زمان پیاده روی برای کاهش رفلاکس اسید معده و علائم سوزش سر دل است.

پیاده روی در ابتدای روز انرژی مورد نیاز بدن برای کل روز را تأمین می‌کند، در حالی که پیاده‌روی شبانه ضمن کاهش میزان کورتیزول، استرس را از افراد دور کرده تا برای خواب و استراحت شبانه آماده شوند.

محاسن پیاده روی در شب

  • میزان کالری ‌سوزی پیاده روی در شب بیشتر از ورزش صبحگاهی است.
  • بر اساس تحقیقات انجام گرفته، پیاده ‌روی شبانه قند خون را تنظیم می‌کند.
  • پیاده روی بعد از شام، از بهترین راهکارها برای تسریع هضم غذا می باشد.
  • پیاده ‌روی در شب تمام استرس ‌های روز را از بدن فرد تخلیه کرده و ذهن را پاک ‌سازی می‌کند.
  • برخلاف تصور عموم، پیاده روی آخر شب، خواب شبانه را مختل نمی‌کند، بلکه تنش ‌های روز را تسکین داده و شرایط استراحت و خواب لذت ‌بخش‌تری را فراهم می نماید.

مناسب ترین زمان پیاده روی بر اساس تحقیقات

مطابق با پژوهشی معتبر، ۲۰ دقیقه پیاده‌روی پس از وعده شام می‌تواند جلوی افزایش گلوکز خون بعد از صرف غذا را گرفته و نشانگرهای بیماری کاردیومتابولیک را بهبود بخشد. به نوعی، شب صرفا بهترین زمان پیاده روی برای لاغری و چربی سوزی نیست، بلکه می‌تواند به سلامت قلب، تنظیم قند خون، هضم بهتر غذا و فشار خون کمک کند.

مطابق با این پژوهش، افراد مبتلا به رفلاکس معده، پس از صرف غذا، به‌ جای استراحت پیاده ‌روی کردند. در نتیجه این امر کمتر دچار علائمی مانند سوزش سر دل شدند. این مطالعه به محققان کمک کرد تا بتوانند بسیاری از بیماری‌های مزمن و عملکرد ارگان‌های اساسی مانند کبد را  با پیاده ‌روی بهبود ببخشند.

بهترین زمان پیاده روی برای چربی سوزی و لاغری

کمک به کاهش وزن، یکی از هزاران فواید پیاده‌روی برای سلامت انسان است، به‌خصوص برای کسانی که قادر نیستند به باشگاه بروند یا تمرینات سخت انجام دهند. این دسته افراد می‌توانند به پیاده‌روی به عنوان بهترین روش حفظ سلامت جسم و روح و تناسب ‌اندام نگاه کنند. تحقیقات اخیر نشان داده که پیاده‌روی پس از صرف غذا مزایای سلامتی بسیار زیادی دارد. در واقع شواهد گویای این موضوع هستند که ۱۰ دقیقه پیاده ‌روی بعد از صرف غذا مفیدتر و بهتر از ۳۰ دقیقه پیاده ‌روی در دیگر ساعات روز می باشد.

ناگفته نماند که ورزش و پیاده ‌روی در هر ساعتی از روز برای سلامت جسم و روان افراد بسیار عالی است، اما اگر پس از صرف غذا باشد به کاهش وزن و مدیریت بیماری دیابت کمک شایانی می‌کند. ضمنا، به کسانی که در سلامتی کامل به‌ سر می‌برند نیز توصیه می گردد که با پیاده‌روی روزانه از بی تحرکی و اضافه وزن پیشگیری کنند.

حداقل میزان ورزش روزانه برای چربی سوزی

پیاده‌روی با سرعت متوسط ​​در مدت زمان ۲۱ دقیقه در روز، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی را کاهش داده و موجب کاهش وزن و سلامت استخوان ها می‌شود.

انسان‌ها در طول روز میزان مشخصی کالری می سوزانند. بیشتر بودن میزان آن، درصد چربی‌سوزی و کاهش وزن را افزایش می دهد. یکی از بهترین راه‌ ها برای چربی سوزی، انجام ورزش است.

ضمنا، ورزش و پیاده روی منظم قند خون را تنظیم می‌کند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که ۱۰ دقیقه پیاده‌روی پس از هر وعده غذایی، قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.

در پایان باید به این نکته اشاره نمود که پیاده‌ روی در هر ساعتی از شبانه روز فواید خاص خودش را دارد، اما بهترین زمان برای پیاده روی ساعتی است که روزانه به آن پایبند هستید. چنانچه اهل صبح زود بیدار شدن و ورزش ‌کردن نیستید، با ساعتی که ذهن یا بدنتان ترجیح می‌دهد، هماهنگ شده تا از مزایای متعدد پیاده روی در شب یا ظهر بهره‌مند گردید.بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


ساخت وبلاگ ویژه در ارم بلاگ و امتیازات آن  ساخت وبلاگ ویژه در ارم بلاگ و امتیازات آن مشاهده