آشنایی با مکان های دیدنی استان کرمان

» آشنایی با مکان های دیدنی استان کرمان

کرمان یکی از استان های پهناور و وسیع کشور ما به حساب می آید. برخورداری از ابنیه و بناهای تاریخی و باستانی، غذاهای سنتی خوشمزه و بی نظیر و آب و هوای مناسب و مطلوب، استان کرمان را به یکی از مکان های دیدنی و جذاب گردشگری در ایران مبدل ساخته است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که استان کرمان در زمره یکی از پنج شهر تاریخی کشور ما قرار دارد. در ادامه با برخی از مهمترین مکان های زیبا و دیدنی این استان پهناور آشنا می شویم.

قلعه دختر

در بخش شرقی کرمان و بر روی تپه های این بخش، قلعه دختر قرار دارد. این قلعه ایرانی به عنوان یکی از قلعه های قدیمی در کشور ما محسوب می شود. شایان ذکر است که قلعه دختر به عنوان یکی از بناهای قدیمی و دارای قدمت بالا در این استان به شمار می آید. در حال حاضر تنها قسمتی از این قلعه سالم بوده و بخش اعظمی از آن فرو ریخته است.

مسجد جامع

مسجد جامع کرمان از قدمتی در حدود 700 سال برخوردار می باشد. این مسجد تاریخی و بسیار قدیمی دارای 4 ایوان بوده که در دوران صفوی ساخته و پرداخته شده است. در قسمت ورودی این مسجد از یک ساعت بزرگ به جای مناره استفاده شده است. سر در مسجد نیز به نام ائمه و خداوند متعال مزین شده است. همچنین، کاشی کاری ها جذاب و زیبای مسجد جامع کرمان، زیبایی و چشم نوازی این مکان دیدنی را دو چندان ساخته است.

باغ هرندی

باغ زیبای هرندی به عنوان یکی دیگر از مقاصد گردشگری استان کرمان، با دیوارهای بلند احاطه شده است. احداث این باغ به دوران قاجار بر می گردد. دو ساختمان در داخل این باغ وجود داشته که هر دو به موزه تبدیل شده اند. در یکی از ساختمان ها ادوات موسیقی و در ساختمان دیگر دستاوردهای تاریخی منطقه شهداد و جیرفت به معرض نمایش درآمده است.

کتابخانه ملی کرمان

لازم به ذکر است که یکی از مکان های دیدنی و در عین حال یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی ایران به کتابخانه ملی کرمان اختصاص پیدا می کند. بنا و معماری این کتابخانه چشم هر گردشگری را به خود معطوف می سازد. معماری کتابخانه یادآور معماری دوره قاجار می باشد. ستون های زیبا و آجری این کتابخانه زیبای و جذابیت بی بدیل و وصف نشدنی برای این مکان به ارمغان آورده است. ناگفته نماند که بنای این مکان تاریخی به سال 108 هجری شمسی بر می گردد. همچنین، این مکان در ابتدا به عنوان یکی کارخانه بافندگی و ریسندگی فعالیت داشته که بعدها با تغییر کاربری به کتابخانه ملی کرمان تبدیل شده است.

موزه دفاع مقدس کرمان

این موزه احداث شده در شهر کرمان خاطرات جنگ میان ایران و عراق را تداعی می کند. اسناد جنگ ایران و عراق، اسلحه ها، تصاویر جنگی و نقشه ها، از بخش های دیدنی این موزه حماسی و تاریخی به شمار می آیند. همچنین، در موزه دفاع مقدس کرمان، ماکتی های از ابزارهای جنگی و عملیات مختلف در معرض نمایش عموم درآمده است.

بازار مسگری کرمان

در این بازارها مسگرهای زیادی به فعالیت مشغول بوده و ظروف زیبای مسی را تولید می نمایند. در بخش دیگری از بازار مسگری صنعتگرانی را مشاهده می کنیم که در زمینه تولید و حکاکی بر روی ظروف مسی فعالیت دارند. برای گردشگرانی که به ظروف مسی علاقه دارند، گشت و گذار در این بازار خالی از لطف نمی باشد.

مسجد امام

بدون تردید، یکی از جاذبه های دیدنی استان کرمان، به مسجد جامع ملک کرمان یا مسجد امام مربوط می شود. این مسجد از شبستان ها و صحن های متعدد و مختلفی برخوردار می باشد. بهره مندی از یک حیاط شش هزار متر مربعی به خوبی گویای این موضوع می باشد. بخش های عمده ای از این مسجد تعمیر و بازسازی شده که این امر با مشاهده مسجد از نزدیک به خوبی مشهود می باشد. همچنین، بادگیرهای بزرگی در دو سمت محراب مسجد به منظور خنک نگه داشتن ایوان آن تعبیه شده است.

موزه حمام

از دیگر مکان های دیدنی و جذاب شهر کرمان میتوان به موزه حمام اشاره نمود. این مکان در قدیم حمام بوده که بعدها به یک موزه تاریخی و گردشگری تبدیل شده است. همچنین، به منظور افزایش جذابیت و زیبایی، اطراف این موزه با مجسمه های مومی تزئین شده است. آجرهای ساده و سنگ مرمر در کنار نور پردازی دیدنی، به خوبی در این موزه جلوه نمایی می کند.

موزه صنعتی کرمان

موزه صنعتی کرمان به عنوان یکی دیگر از مکان های دیدنی این شهر، آثاری زیبا و جذاب از هنرمندان معروف را در دل خود جای داده است. تابلوی نقاشی کاندینسکی، دو اثر از بلا کادار و مجسمه آگوست رودن، به همراه اثر دیدنی رجبعلی از شاه نعمت الله و آثار محمد جوادی پور، بخشی از آثار قابل توجه و ارزشمند موزه صنعتی کرمان به حساب می آید. 


آخرین مطالب این وبلاگBuy Real Traffic
Buy website Traffic
ساخت وبلاگ حرفه ایساخت وبلاگ حرفه ای رایگان
Buy Website Traffic Cheap  ساخت وبلاگ